Google vs. Huawei: Jak se vyvíjí jejich vztah?

Google Huawei

Počátky spolupráce Google a Huawei

Spolupráce firem Google a Huawei se datuje do roku 2010, kdy Huawei uvedl na trh svůj první smartphone s operačním systémem Android. Tento systém, vyvíjený společností Google, se stal základem pro většinu chytrých telefonů Huawei a pomohl společnosti k raketovému vzestupu na trhu. Vzájemně prospěšná spolupráce přinesla Googlu miliony uživatelů jeho služeb a Huawei se díky Androidu etabloval jako přední světový výrobce smartphonů. V roce 2019 však došlo k významnému zlomu. Americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která mimo jiné znemožnila společnosti Google spolupracovat s čínským gigantem. Důvodem byly obavy z bezpečnostních rizik a možné špionáže ze strany čínské vlády prostřednictvím zařízení Huawei. Huawei se tak ocitl v nelehké situaci, kdy musel hledat alternativní řešení pro své chytré telefony.

Obchodní válka USA a Číny

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou má dalekosáhlé důsledky pro globální technologický průmysl, a to zejména pro společnosti jako Google a Huawei. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na černou listinu, čímž fakticky zakázala americkým firmám obchodovat s tímto čínským technologickým gigantem. Důsledky pro Huawei byly značné, jelikož společnost přišla o přístup k důležitým americkým technologiím, včetně operačního systému Android od Googlu. To znamenalo, že nové telefony Huawei nemohly být dodávány s aplikacemi a službami Google, jako je Google Play Store, Gmail nebo YouTube. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo značné omezení, jelikož přišli o přístup k mnoha oblíbeným aplikacím a službám. Google se ocitl v nezáviděníhodné pozici, jelikož musel vyvažovat své obchodní zájmy s tlakem americké vlády. Ačkoliv Google ztratil přístup k čínskému trhu, z dlouhodobého hlediska by mu obchodní válka mohla přinést i určité výhody. Například americká vláda začala investovat do vývoje domácích alternativ k čínským technologiím, což by mohlo v budoucnu prospět i Googlu. Obchodní válka mezi USA a Čínou a její dopad na vztah mezi Googlem a Huawei je komplexní a neustále se vyvíjející záležitostí.

Sankce USA proti Huawei

Vztahy mezi Googlem a společností Huawei se v posledních letech staly napjatými kvůli sankcím uvaleným Spojenými státy. Tyto sankce, zavedené v roce 2019, zakazují americkým firmám, včetně Googlu, obchodovat s Huaweiem bez předchozího schválení vládou. Důvodem sankcí jsou obavy z možné špionáže ze strany čínské vlády prostřednictvím zařízení Huawei, ačkoliv společnost tato obvinění opakovaně odmítla. Pro uživatele telefonů Huawei to má významné důsledky. Nové telefony Huawei, uvedené na trh po zavedení sankcí, nemohou používat služby Google Mobile Services (GMS), jako je obchod Play Store, Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Absence těchto populárních aplikací a služeb značně snižuje atraktivitu telefonů Huawei pro mnoho uživatelů. Huawei pracuje na vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému aplikací, aby nahradil služby Googlu. Je však otázkou, zda se mu podaří přesvědčit dostatek vývojářů a uživatelů, aby se od Googlu odklonili.

google huawei

Ztráta přístupu k Google službám

V květnu 2019 americká vláda zařadila Huawei na tzv. Entity List, čímž čínské firmě znemožnila obchodovat s americkými společnostmi bez zvláštního povolení. Tento krok měl pro Huawei dalekosáhlé důsledky, a to zejména v oblasti mobilních telefonů. Jedním z nejvýraznějších dopadů bylo omezení přístupu k službám a aplikacím Google, na kterých jsou uživatelé Android telefonů po celém světě zvyklí. Telefony Huawei uvedené na trh po tomto datu tak přicházejí bez klíčových aplikací jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Absence těchto služeb značně komplikuje používání telefonů Huawei pro běžné uživatele, kteří jsou zvyklí na ekosystém Google. Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní alternativní systém Huawei Mobile Services (HMS) s obchodem AppGallery, stále se potýká s nedostatkem některých populárních aplikací a her. Pro mnoho uživatelů tak ztráta přístupu ke službám Google představuje významnou překážku při rozhodování o koupi nového telefonu.

Dopady na uživatele Huawei

Vztah mezi Googlem a Huawei se v posledních letech značně zkomplikoval, což má přímý dopad na uživatele Huawei po celém světě. V důsledku amerických sankcí ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám a aplikacím Google, včetně Obchodu Play a Gmailu. To znamená, že novější telefony Huawei, ačkoliv stále běží na operačním systému Android, nemají předinstalované aplikace a služby Google. Pro uživatele to představuje značnou komplikaci, jelikož jsou nuceni hledat alternativní zdroje aplikací a potýkat se s omezenou funkčností některých z nich. Absence Obchodu Play ztěžuje stahování a aktualizaci aplikací a uživatelé se musí spoléhat na alternativní obchody s aplikacemi, jako je Huawei AppGallery. Tyto obchody však často nenabízejí tak širokou škálu aplikací a her jako Obchod Play a uživatelé tak mohou postrádat některé ze svých oblíbených titulů.

Srovnání Google služeb na telefonech Huawei
Funkce Huawei telefony (před zářím 2019) Huawei telefony (po září 2019)
Operační systém Android s Google Mobile Services (GMS) Android s Huawei Mobile Services (HMS)
Obchod s aplikacemi Google Play Store Huawei AppGallery
Mapy Google Maps Huawei Petal Maps
E-mail Gmail Huawei Mail
Dostupnost aplikací Google Plná dostupnost Omezená dostupnost, některé aplikace nefungují

Huawei Mobile Services (HMS)

V roce 2019 uvalila americká vláda na společnost Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila její přístup k americkým technologiím, včetně služeb Google. To znamenalo, že nové telefony Huawei nemohly být dodávány s předinstalovanými aplikacemi a službami Google, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a další. Tato situace vedla Huawei k vývoji a posílení vlastního ekosystému mobilních služeb, známého jako HMS představuje alternativu k službám Google a zahrnuje vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, cloudové úložiště Huawei Cloud, navigační systém Petal Maps a další služby. Přechod od služeb Google k HMS byl pro Huawei výzvou, ale společnost do vývoje a propagace svého ekosystému investovala značné prostředky.

google huawei

Alternativní operační systém HarmonyOS

Vztah mezi společnostmi Google a Huawei prošel v posledních letech turbulentním obdobím. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na černou listinu, což čínskému technologickému gigantovi znemožnilo přístup k důležitým americkým technologiím, včetně operačního systému Android od Googlu. Tato situace donutila Huawei k vývoji vlastního operačního systému - HarmonyOS.

HarmonyOS, známý také pod čínským názvem Hongmeng OS, byl představen v roce 2019 jako alternativa k Androidu. Cílem Huawei bylo vytvořit vlastní ekosystém aplikací a služeb, který by nebyl závislý na Googlu. HarmonyOS je navržen tak, aby fungoval na různých typech zařízení, od chytrých telefonů a tabletů přes chytré hodinky a televize až po zařízení internetu věcí.

Přechod na HarmonyOS však pro Huawei nebyl bez komplikací. Mnoho uživatelů po celém světě si zvyklo na Android a jeho širokou škálu aplikací a her. Huawei proto čelí nelehkému úkolu přesvědčit vývojáře, aby pro HarmonyOS vytvářeli aplikace, a uživatele, aby tomuto novému systému dali šanci. I přes tyto výzvy Huawei nadále investuje do vývoje HarmonyOS a jeho ekosystému. Čas ukáže, zda se mu podaří vybudovat životaschopnou alternativu k dominantnímu postavení Androidu na trhu s mobilními operačními systémy.

google huawei

Budoucnost Huawei bez Google

V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila přístup společnosti k technologiím amerických firem, včetně Googlu. To znamenalo, že nové telefony Huawei nemohly být dodávány s aplikacemi a službami Google, jako je Obchod Play, Gmail nebo Mapy Google.

Tato situace donutila Huawei k urychlení vývoje vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému mobilních služeb Huawei Mobile Services (HMS). HMS zahrnuje vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, cloudové úložiště, navigaci a další služby, které mají nahradit ty od Googlu.

Přestože Huawei dosáhl pokroku ve vývoji vlastního ekosystému, absence služeb Google nadále ovlivňuje atraktivitu jeho telefonů pro některé uživatele, zejména mimo Čínu. Dostupnost aplikací v AppGallery se sice zlepšuje, ale stále zaostává za Obchodem Play. Huawei se snaží přilákat vývojáře, aby vytvářeli aplikace pro HMS, a investuje do vývoje vlastních inovativních funkcí. Budoucnost Huawei bez Googlu je však nejistá a bude záviset na tom, jak úspěšně se společnosti podaří vybudovat konkurenceschopný ekosystém a získat zpět důvěru spotřebitelů.

Možný návrat Google aplikací?

Otázka, která visí ve vzduchu už roky: Uvidíme někdy opět Google aplikace na telefonech Huawei? Situace je komplikovaná a odpověď nejednoznačná. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která znemožnila čínskému gigantovi spolupráci s americkými firmami, včetně Googlu. To znamenalo, že nové telefony Huawei přišly o přístup k populárním aplikacím jako Google Play Store, Gmail nebo Google Maps. Pro Huawei to byla rána, která se projevila na prodejích. Společnost se ale nevzdala a investovala nemalé prostředky do vývoje vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Ačkoliv HarmonyOS a AppGallery udělaly pokrok, stále nemohou plně nahradit ekosystém Googlu. Mnoho uživatelů je na Google aplikacích závislých a jejich absence je pro ně zásadní překážkou. Návrat Google aplikací na telefony Huawei by tak byl pro obě strany výhrou. Pro Huawei by to znamenalo posílení pozice na trhu a pro Google by to otevřelo dveře k milionům uživatelů. Zda se tak stane, záleží na mnoha faktorech, včetně politické situace a ochoty obou firem ke kompromisu.

Vztah mezi Googlem a Huaweiem je jako tanec na laně – napínavý, nejistý a s neustálou hrozbou pádu.

google huaweiZdeněk Šmíd

Současný stav a perspektiva

Vztahy mezi Googlem a společností Huawei jsou od roku 2019 napjaté, a to z důvodu zařazení Huawei na americký seznam entit, které představují hrozbu pro národní bezpečnost. Toto rozhodnutí americké vlády znemožnilo společnosti Huawei přístup k důležitým technologiím a službám amerických firem, včetně operačního systému Android od Googlu.

Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo ztrátu přístupu k některým klíčovým službám Googlu, jako je obchod s aplikacemi Google Play, Gmail nebo Google Maps. Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery.

Ačkoliv se Huawei snaží omezit dopady amerických sankcí, jejich dopad na podnikání společnosti je značný. Ztráta přístupu k službám Googlu vedla k poklesu prodejů telefonů Huawei na globálním trhu. Budoucnost vztahu mezi Googlem a společností Huawei je nejistá a závisí na vývoji politické situace mezi USA a Čínou. Je možné, že se obě společnosti budou snažit najít způsob, jak obnovit alespoň částečnou spolupráci, avšak v nejbližší době se zásadní změna neočekává.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: Technologie